Kontrplak Model

Kontrplak, mdf, çam, gürgen, ıhlamur gibi tüm ahşap çeşitlerinden makine modeli taraımı ve cnc işleme hizmetlerini vermekteyiz. Kullanılacak alana, modelin şekline ve döküm sayısına göre belirlediğimiz ahşap cinsinden ya da bu ahşapların karışımından elde ettiğimiz modellemeler, muntazam bir üst yüzey işleminden geçirilerek istenen ölçülerde düzgün yüzeyler elde edilmektedir. Cnc ile işlenen ve ölçü-gönye problemi yaşanma riski bile bulunmayan bu modelleme yöntemi diğer bir çok yönteme göre daha ekonomiktir. İşleme süreci hızlıdır ve sonuca götüren bir kalıp şeklidir.

Kontrplak, model ve tasarım üretiminde kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Özellikle çeşitli modellerin tasarlanmasında, film kaplı olarak kullanılan ahşap bir üründür. Genel özellikleri sağlamlık ve dayanıklılık ile bilinen bu malzemeler, model sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle günlük hayatta kullandığımız birçok şeklin ahşap malzemelerden üretilmesi ve her türlü kullanıma uygun olması kontrplak malzemelerin, model tasarımları için ideal bir malzeme olmasını sağlamıştır. Çevresel etkenlere dayanıklı olması, fiyatının ucuz olması, üretimi sırasında her türlü uygulamalara açık olması ve üzerinde oynamaların rahatlıkla yapılabilmesi, kontrplağın kullanım sebepleri arasında yer almaktadır. Ağaç tabaka birleşenlerinden oluşmaktadır. Özellikle katı iklime dayanıklı, ağaç unsurlarından oluşması, kontrplak malzemenin de kullanım süresini uzatan bir faktör olmuştur. Cast makine model, bu ahşap malzemelerdeki üretim performansını ve kalitesini kontrplak üzerinde de başarmış ve çalışma alanlarına dahil etmiştir. Model sektöründe kullanılan ve yüksek kalitede olan kontrplak modelin tasarımına ilk olarak, gerekli teknik resimlerin alıcı tarafından cast makine model firmasına teslim edilmesi ile başlanmaktadır. Bu resimler sayesinde, üretilecek olan modelin yapısı, şekli, parça kesim yerleri, montaj yerleri ve kesim ebatları belirlenmektedir. Böylece tasarım sırasında düzenli uygulamalar için bir plan yapılarak, kaliteli modellerin üretilmesi sağlanmaktadır. Gerekli teknik resimlerin incelenmesinden ve hesaplarının yapılmasından sonra, Cast makine model 3D tasarım programları, üretilecek ürünün gözle görünür bir biçimde şekillenmesini sağlamaktadır. Hazırlanan kontrplak malzemeler, belirlenen ölçülere göre kesilmekte ve birleştirilmektedir. Kontrplak sıvıya dayanıklı olduğu birçok ortamda kullanılabilmektedir. Bu nedenle parçalar çok yönlü kullanıma göre tasarlanabilir ve işlenebilir. Kesilen parçaların ve tüm malzemelerin, döküm başlamadan önce simülasyon uygulanarak kaliteli ürünlerin gün yüzüne çıkması sağlanır.
Döküm simülasyonun en büyük getirisi, tasarım aşamasında istenmeyen hataların ve sorunların önceden belirlenmesini sağlamaktadır. Bir nevi kontrol işlemi de denilebilir. Bu uygulama sayesinde, gerekli önlemler, önceden alınarak ilerleyen zamanlarda zaman ve maddi kayıpların yaşanmasının önüne geçilmiş olur. Döküm simülasyonu kontrplak parçaların kullanım ve üretim kalitesini yükseltmektedir. 3D tasarım uygulamalarında farkına varılmayan hataların çözüme kavuşturulması için süreklilik gösteren dökümleri ortadan kardırmaktadır. Sonuç olarak gereksiz dökümlerin verdiği maddi zararında önüne geçilmiş olur. Kontrplak model üretiminin önemli parçası olan döküm simülasyonunu diğer bir faydası ise, parçaların montaj sırasında hiçbir şekilde tasarımın estetiğini ve şık görünümünü bozmamakta beraber, modelin kusursuz bir şekilde ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Parçalar üzerinde yapılan işlemlerin seri bir şekilde sonuç vermesi de kontrplak malzemelerin kullanımını arttırmıştır. Kontrplak model tasarımında uygulanması gereken diğer bir konu ise, parçaların kesilme işlemi tamamlanmasının ardından pürüzsüz bir hal kazandırmak için yapılan zımpara işlemleridir. Zımpara işlemi parçaların daha orijinal bir hale dönüştürmektedir. Model üretiminin özellikle kontrplak malzemeler üzerinde yapılması gereken, yani stok adı verilen işlemlerdir. Stok işlemleri, ürünlerde kullanılacak parçaların ilk halini alması için yapılan çalışmalardır. Tüm bu işlemlerin bitmesinden sonra, ölçülere göre kesilmiş olan parçalar hazırlanır ve bu parçalar montaj işlemine hazır hale getirilmek için bilgisayar kontrollü 5 eksenli CNC makinelerde işlenir. Yani aşındırma ve kesilmesi gereken yerler belirlenir. Bu makineler sayesinde modelin tasarlanması ve 3D görünümündeki şekli elde edilir. Hazırlanan tüm kontrplak parçalar, seri üretim için dökümhaneye yollanır. Cast makine model, üretim sırasında kullanılan tüm ekipmanlar ve malzemeler günümüz teknolojisinde üretilmiş olup, model yapımında kullanılan tüm nesneler kaliteli olarak seçilmektedir Cast makine model tüm ayrıntıları dikkate alarak hizmet kalitesini arttırmakta ve montaj sırasında yapılan tüm işlemleri uzman ekipler tarafından incelenmektedir.
Cast makine model, siparişlerin üretim özelliklerini belirledikten sonra kontrplak modelin 3 boyutlu hal kazandırmakta ve tüm işlemlerde müşteri memnuniyetini dikkate almaktadır. Kontrplak malzemelerin sık kullanılmasından dolayı, Cast makine model, kendi bünyesinde bu malzemenin üretimi ve tasarlanması için, gösterdiği çalışmalar geniş bir alana sahiptir. Model işlemlerinde kullanılan kontrplak, seri imalat sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu sayede malzemenin aşırı bir süre dış ortamdaki faktörlere maruz kalması engellenmekte ve malzemenin estetik görünümü korunmaktadır. Cast makine model, müşterilerinden gelen özel siparişler içinde çalışmalar yürütmektedir. Profesyonel çalışma anlayışı ile hizmet vermeye devam etmekte ve her geçen gün, yenilikçi anlayışı ile piyasadaki yerini korumaktadır.

TOP